Az OTP Bank Románia közzétette 2023 első negyedévének pénzügyi eredményeit

  • Az OTP Bank Románia folytatja a helyi tevékenységének konszolidálására irányuló stratégiáját, a fő üzletágak, a befektetési projektek és a működési eredmények kedvező alakulásával
  • Az működési nyereség elérte a 47 millió RON-t, ami 37%-os növekedést jelent 2022-hez képest. 
  • A nettó kamatbevétel 10%-kal nőtt az előző negyedévhez képest, és összesen 208 millió RON-t ért el.
  • A teljesítő hitelek mennyisége 2%-kal csökkent az elmúlt negyedévhez képest, miután a lakossági hitelek terén 4%-kal csökkent a kereslet. 
  • A betétek 1%-kal csökkentek a tavalyi utolsó negyedévhez képest, a hitelezési területhez hasonlóan mérséklődő tendenciát követve (+12% a tavalyi első negyedévhez képest).
  • Az adózás utáni nyereség 15 millió RON volt, a mutatót az előző negyedévhez képest magasabb működési költségek és kockázati költségek befolyásolták.


Bukarest, 2023. május 11. - Az OTP Csoport közzéteszi 2023 első negyedévének pénzügyi eredményeit. A Budapesten közzétett jelentés szerint, amelyben a bank eredményeit konszolidált alapon, a csoport szabványainak megfelelően kiigazítva mutatják be, az OTP Bank Románia 2023 első negyedévében 15 millió RON adózás utáni nyereséget ért el, amelynek szintjét a működési költségek (+12%) és a kockázati költségek (+24%) növekedése befolyásolta 2022 utolsó negyedévéhez képest.

A 2023 első negyedévében elért működési nyereség 47 millió RON volt, ami 37%-kal magasabb az előző év azonos negyedévéhez képest, amit az összes bevétel 12%-os növekedésének hatása támogatott az előző év azonos időszakához képest. Ugyanakkor a működési költségek 12%-kal nőttek q-o-q, ami nagyrészt a januárban az egész évre vonatkozóan kifizetett éves betétbiztosítási díjnak köszönhető. A tavalyi első negyedévhez képest a működési költségek 2023 első három hónapjában mindössze 7%-kal nőttek, beleértve a 2,5%-os létszámnövekedést és a 14,5%-os éves inflációt.

„Az idei év eleje átmenetet jelent a 2022-es kontextus és a főbb gazdasági mutatókra az év során várható fokozatos javulás között. Hasonlóképpen, a fő üzletágak fejleményei a piaci trendek és az ügyfelek preferenciáinak változásai szerint változnak, ezért elégedettek vagyunk az év első negyedévének teljesítményével. Jó pénzügyi eredményeket értünk el, a bevételek és a működési jövedelmezőség növekedésével az előző évhez képest, megerősítve a bank pozícióját egy olyan időszakban, amikor egyes üzletágak bizonyos kihívásokat jelentenek. Így a csapat arra összpontosított, hogy a jelenlegi körülményekhez igazított ajánlatot javasoljon az egyes ügyfelek és a helyi üzleti környezet követelményeinek támogatására. 2023-ban ugyanebben az irányban haladunk, a helyi gazdaság fejlődéséhez folyamatosan igazodó termék- és szolgáltatásportfólióval, amely hozzáadott értéket nyújt az ügyfelek számára, miközben továbbra is a kiegyensúlyozott és fenntartható helyi növekedés céljának megvalósításán dolgozunk" - mondta Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.

A nettó kamatbevétel q-o-q 10%-kal nőtt, és összesen 208 millió RON-t tett ki. A mutató javulásához jelentősen hozzájáruló pozitív hatás a likviditáskezelési műveletekből származik, míg a nettó díj- és jutalékbevételek 40%-kal nőttek, főként a lízingszerződések idő előtti megszüntetésének díjai alapján. A nettó kamatrés javuló tendenciája folytatódott; az előző negyedévhez képest 49 alapponttal nőtt, és elérte a 4,02%-ot.

Az első negyedévben a kockázati költségek összköltsége az előző negyedévhez képest 24%-kal, -29 millió RON-ra nőtt, az egyéb kockázatokra képzett céltartalékok mennyiségének változása következtében. A hitelek értékvesztésére képzett céltartalék 15%-kal csökkent negyedéves összehasonlításban (-2% éves összehasonlításban).

A teljesítő hitelek mennyisége az első negyedévben 2%-kal csökkent az előző negyedévhez képest, miután a lakossági hitelezés területén 4%-os csökkenés következett be, elsősorban az előtörlesztések magas aránya miatt. Éves összehasonlításban a tavalyi első negyedévhez képest a kkv-hitelezés 3%-kal, a vállalati hitelezés 10%-kal, míg a lízing terület 20%-kal nőtt.

A betétállomány árfolyamhatástól megtisztított volumene 1%-kal csökkent az előző év utolsó negyedévéhez képest, a hitelezési területhez hasonlóan mérséklődő tendenciát követve. A 2022 első negyedévéhez képest azonban a betétállomány 12%-kal nőtt, amit a lekötött betétek növekedése táplált. A nettó hitel/betét arány tovább javult, és 115%-ra csökkent (-1 százalékpont negyedévenként és -9 százalékpont y-o-y).

A helyi jelentési szabványoknak megfelelően a bank eszközei 19,6 milliárd RON-t értéket értek el, ami 6%-kal magasabb a 2022 márciusában mért szintnél.

A bank tőkemegfelelési mutatója 21,96%-ot ért el (+1,19 százalékpont az előző évhez képest), amit a szavatolótőke magasabb növekedése befolyásolt.

Az OTP Csoport az idei év első három hónapjában 187 milliárd forint (2.368 millió RON) korrigált konszolidált nyereséget ért el, míg a konszolidált számviteli veszteség/nyereség 195 milliárd forint (2.465 millió RON) volt.

Ehhez a nagyságrendhez leginkább az OTP Core leányvállalatai járultak hozzá Magyarországon (43 milliárd forint/ 545 millió RON), a DSK Bank Bulgáriában (36 milliárd forint/ 451 millió RON), Horvátországban (13 milliárd forint/ 162 millió RON), Szerbiában (16 milliárd forint/ 208 millió RON), Szlovénia (20 milliárd forint/ 256 millió RON), Ukrajna (13 milliárd forint/ 160 millió RON), Oroszország (18 milliárd forint/ 227 millió RON), Montenegró (4 milliárd forint/ 56 millió RON), Moldova (4 milliárd forint/ 57 millió RON) és az albániai leányvállalat (4 milliárd forint/ 48 millió RON).
Az OTP Bank Románia teljes eredményeit az alábbi táblázat tartalmazza:

tab1
tab3

Az OTP Bank által közzétett teljes jelentés itt olvasható:
https://www.otpbank.hu/portal/en/IR/Events/FinancialCalendar 

Az OTP Bankról 

Az OTP Bank Románia az OTP Csoport leányvállalata, amely egy Közép- és Kelet-Európában erős jelenléttel rendelkező, átfogó pénzügyi megoldásokat kínáló, mind a lakossági, mind a vállalati szegmensben aktív univerzális bank. Az OTP Bank 2019-től széleskörű átalakulási folyamaton megy keresztül, amelynek révén jelentős növekedést kíván elérni az üzleti szegmensekben, valamint jobb ügyfélélményt kíván teremteni. A változásokat felvállaló és a benne rejlő lehetőségeket kihasználó, növekvő csapattal az OTP Bank Románia a szervezet minden szintjén a bizalom kultúráját építi. A bank az NBR legfrissebb adatai szerint a romániai banki szereplők rangsorában az eszközök alapján a 9. helyen áll. Romániában az OTP Csoport tagjai a következők: OTP Bank Románia, OTP Consulting, OTP Leasing, OTP Asset Management, OTP Factoring, OTP Advisors és OTP Bank Románia Alapítvány.

Az OTP Csoport több mint 70 éve tevékenykedik a pénzügyi szektorban Közép- és Kelet-Európában, míg a román leányvállalat 16 éves helyi piaci jelenléttel rendelkezik. Az innovációt, a stabil növekedést és az integrált pénzügyi szolgáltatásokat elősegítő OTP Csoport a közép- és kelet-európai piac meghatározó szereplőjévé vált, és európai szinten is jelentős bankcsoportnak számít. A mintegy 40 ezer főt foglalkoztató közösség 11 országban közel 16,3 millió ügyfelet szolgál ki nap mint nap.


További információkért:
Kommunikációs csoport 
OTP Bank Romania, www.otpbank.ro 
E-mail: comunicare@otpbank.ro