Az OTP Bank Románia közzétette 2023 első félévének pénzügyi eredményeit

  • Az OTP Bank Románia jó pénzügyi eredményekről és működési teljesítményről számol be, amelyek összhangban vannak az üzleti konszolidációval kapcsolatos céljaival.
  • A működési nyereség elérte a 120 millió RON-t, ami 39%-os növekedésnek felel meg 2022 azonos időszakához viszonyítva.
  • A nettó kamatbevétel 39%-kal, 436 millió RON-ra nőtt az előző év azonos időszakához képest.
  • A teljesítő hitelek állománya 1%-kal nőtt az előző negyedévhez viszonyítva, ami a vállalati hitelezés területén jelentkező kereslettel magyarázható.
  • A betétállomány 1%-kal nőtt 2023 első negyedévéhez hasonlítva, köszönhetően a vállalati betétállomány 3%-os bővülésének.

Bukarest, 2023. augusztus 11. – Az OTP Csoport bejelenti 2023 első félévének pénzügyi eredményeit. A Budapesten közzétett jelentés szerint, amelyben a bank eredményeit konszolidáltan, a Csoport beszámolási standardjainak megfelelően kiigazítva mutatják be, az OTP Bank Románia 2023 első félévében 183 millió RON konszolidált nettó nyereséget ért el, amit a működési eredmény növekedése mellett a pozitív hitelkockázati költségek magyaráznak.

A 2023 első hat hónapjában elért működési eredmény 120 millió RON, ami az előző év azonos időszakához viszonyítva 39%-os emelkedésnek felel meg, a nettó kamatbevételek 39%-kal, míg jutalékokból származó nettó bevételek 16%-kal nőttek a vizsgált időszakban. A működési költségek az infláció szintjénél lassabb ütemben, 6%-kal nőttek, köszönhetően az adminisztrációs költségek mérsékelt, 2%-os emelkedésének. Az amortizációs költségek 8%-kal csökkentek. Ami a második negyedévet illeti, a működési költségek nominális értéke 18%-os visszaesést mutatott, ami jelentős részben magyarázható azzal, hogy az éves felügyeleti díjak az előzetes eredmények szerint egy összegben kifizetésre kerültek az első negyedévben. A második negyedévben viszont ennek az összegnek egy részét visszatérítették, ami javította az általános költségdinamikát.

 „Az idei első félévi teljesítményünk újabb fontos mérföldkövet jelent számunkra, hiszen a bank történetének legmagasabb profitszintjét sikerült elérnünk. Ez az eredmény alátámasztja elkötelezettségünket a fejlődés, az optimális ügyfélkiszolgálás, valamint a helyi üzleti céljainkat illetően. Jelentős előrelépéseket tettünk a konszolidáció terén, és az üzletmenet a meghatározott pályán folytatódik a nemrégiben elindított potenciális értékesítési folyamat mellett is. Elégedetten számolunk be kiváló eredményeinkről a fő üzletágainkkal és a működési mutatóinkkal kapcsolatban, és ezt a kollektív erőfeszítést tükrözi a Global Finance által nemrégiben nekünk ítélt, a legjobb romániai banknak szóló díj is, amely a kiváló pénzügyi teljesítményünk és a romániai bankszektorban elért jelentős fejlődésünk elismeréseként szolgál” – nyilatkozta Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.

A nettó kamatbevételek 39%-kal 436 millió RON-ra nőttek. A javulás elsősorban a nettó kamatmarzs egy százalékpontos emelkedésének köszönhető.

Az első hat hónapban a teljes kockázati költség jelentős mértékben javult, köszönhetően annak, hogy értékesítésre került a helyi faktoring vállalat nemteljesítő hitelportfóliója. A javulás másik fontos magyarázata, hogy a makrogazdasági várakozások felülvizsgálatát követően feloldásra kerültek hitelek esetében képzett értékvesztési céltartalékok. 

A teljesítő hitelek állománya az első félévben 2%-kal csökkent az előző év azonos időszakához hasonlítva; a második negyedévben 2023 első negyedévéhez képest 1%-os volt a növekedés. A bővülést elsősorban a vállalati hitelezés növekedése magyarázza, míg a lakossági hitelezés volumene csökkenést mutatott. 

A betétállomány az idei első negyedévhez viszonyítva 1%-kal nőtt a második negyedévben a vállalati betétek állományának 3%-os növekedését követően, míg a lakossági betétállomány stabil maradt. 2023 első félévét az előző év azonos időszakával hasonlítva a betétállomány 17%-os bővülést mutat, a lakossági szegmens 26%-os növekedésének köszönhetően. A nettó betét/hitel mutató 115%-ra (-22 százalékpont) csökkent.

A bank helyi jelentési előírások szerint számított teljes eszközállománya meghaladta a 19,5 milliárd RON-t, ami 1%-os csökkenésnek felel meg 2022 júniusához viszonyítva.   

A bank tőkemegfelelési mutatója 21,16%-ot ért el (+1,14 százalékpont az előző év azonos időszakához képest), amit a kockázattal súlyozott eszközérték csökkenése befolyásolt.

Az év első hat hónapjában az OTP Csoport 284 milliárd HUF (3678 millió RON) konszolidált korrigált adózás utáni eredményt, míg 382 milliárd HUF (4948 millió lej) konszolidált eredményt ért el.

Azok a leányvállalatok, amelyek a legnagyobb mértékben járultak hozzá ezekhez az eredményekhez: az OTP Core Magyarország (74 milliárd HUF/ 953 millió RON), DSK Bank Bulgáriából (53 milliárd HUF/ 689 millió RON), a szlovén (34 milliárd HUF/ 443 millió RON), az orosz (33 milliárd HUF/ 432 millió RON), az ukrán (18 milliárd HUF/ 230 millió RON), a horvát (17 milliárd HUF/ 219 millió RON), a szerb (14 milliárd HUF/ 184 millió RON), a montenegrói (5 milliárd HUF/ 59 millió RON), az albán (4 milliárd HUF/ 55 millió RON) és a moldáv (4 milliárd HUF/ 53 millió RON) leányvállalatok.

Az OTP Bank Románia eredményei az alábbi táblázatban kerülnek bemutatásra: 
tabel-financiar

Az OTP Bank Plc. által közölt teljes jelentést itt olvashatja.  

Az OTP Bankról

Az OTP Bank Románia az OTP Csoport leányvállalata, amely univerzális bankként a közép-kelet-európai piac domináns szereplője, és teljeskörű pénzügyi megoldásokat nyújt a vállalati és lakossági szegmensben egyaránt. Négy év folyamatos, minden üzletágat érintő jelentős növekedés után az OTP Bank a portfólió- és a működési konszolidáció folyamatába lép. Az OTP Bank Románia a változásokban részt vevő, és a benne rejlő lehetőségeket kihasználó csapattal a bizalom kultúráját építi a szervezet minden szintjén. Romániában az OTP Csoport tagjai: az OTP Bank Románia, az OTP Consulting, az OTP Leasing, az OTP Asset Management, az OTP Factoring, az OTP Advisors és az OTP Bank Románia Alapítvány.

Az OTP Csoportról

Az OTP Csoport az egyik leggyorsabban növekvő bankcsoport, a közép-kelet-európai régió egyik vezető szereplője kiemelkedő jövedelmezőségi mutatóval, valamint stabil tőke- és likviditási helyzettel. Jelenleg több mint 41 000 alkalmazottal a közép-kelet-európai és közép-ázsiai régió 12 országában 17,5 milliónál is több ügyfélnek nyújt univerzális pénzügyi szolgáltatásokat. A közép-kelet-európai régió legaktívabb banki integrátoraként a Csoport a 2000-es évek eleje óta napjainkig 23 bankot vásárolt fel és integrált sikeresen. A bank Magyarországon, Bulgáriában, Szerbiában, Montenegróban és Szlovéniában is piacvezető. Az OTP Csoport székhelye Magyarországon van, diverzifikált és átlátható tulajdonosi struktúrával rendelkezik. A bankcsoportot 1995 óta jegyzik a Budapesti Értéktőzsdén.

Kapcsolat:
Kommunikációs csapat
comunicare@otpbank.ro