Az OTP Bank elemzői szerint a 2023-as lassulás után a GDP növekedése idén megközelítheti a 3%-ot. A fiskális intézkedések miatt megállt januárban a dezinfláció, a kamatcsökkentés 2024 második felében veheti kezdetét

Az OTP Bank elemzői szerint a román gazdaság 2023-ban a korábban becsültnél kisebb növekedést ért el. Az alagút végén azonban már látszik némi fény: a 2023-as 1,5%-os növekedés után 2024-ben a gazdasági bővülés szintje megközelítheti a 3%-ot. Az idei évre vonatkozó várakozásokra leginkább a fogyasztás élénkülése van hatással a magasabb reálbéreknek, az építőipari tevékenység élénkülésének, valamint az euróövezetben bekövetkező fejleményeknek köszönhetően.

A tavalyi év első három negyedévében a GDP mindössze 1,4%-kal nőtt, amit a gyengébb fogyasztás és az alacsonyabb export magyaráz. Ami a teljes 2023-as év gazdasági teljesítményét illeti, a GDP bővülése 1,5% körül lehetett. Az infláció szintje ugyanakkor meredek lassulást mutatott az elmúlt évben, a januári 15,1%-os szint után decemberben 6,6% volt a pénzromlás üteme. A Román Nemzeti Bank ennek ellenére 7%-on tartotta az alapkamatot, mivel a dezinfláció 2024 első felében átmenetileg megállt.

A tavalyi első három negyedévben a GDP bővülését az IT-ágazat, az építőipar, valamint a szolgáltatási szektor hajtotta, míg a GDP 20%-át adó ipar negatívan járult hozzá a gazdaság teljesítményéhez. A HORECA-szektor ugyan jól kezdett 2023 első negyedévében, de a második negyedév óta komoly lassulás tapasztalható ebben az ágazatban. A mezőgazdasági szektorban ugyanakkor a 2022-es erőteljes visszaesés után az elmúlt év fellendülést hozott.
 
A 2023 utolsó negyedévére vonatkozóan eddig elérhető havi adatok arra utalnak, hogy a gazdasági növekedés lassulása valószínűleg elérte a mélypontját, és fokozatos fellendülés vette kezdetét, amelyet az alacsonyabb infláció következtében emelkedő reálbérek támogatnak. Az idei évben a GDP-növekedés 2,8% körüli szintre gyorsulhat, köszönhetően a háztartási kiadások és az export-dinamika fokozatos élénkülésének, valamint a beruházások továbbra is erős növekedésének.

“Az év végi fejleményeket figyelembe véve a negyedik negyedévre vonatkozó mutatók arra utalnak, hogy a növekedés lassulása valószínűleg elérte a mélypontját, és fokozatos fellendülés vette kezdetét, amelyet elsősorban az infláció mérséklődését követő reálbér-növekedés hajt. Az összképre a háztartások esetében tapasztalt keresletnek van hatása, az építőiparban látható stabil aktivitás a beruházásokkal kapcsolatos kiadások növekedését feltételezi, amelyek nagy részét vissza nem térítendő uniós forrásokból finanszírozzák” - részletezik az OTP Bank elemzői.

Az infláció 2023 februárjától folyamatosan lassul, decemberre elérte a 6,6%-ot. A fiskális intézkedések hatására ugyanakkor a dezinflációs trend januártól várhatóan visszafordul.

"A bevezetett fiskális intézkedések miatt januárban valószínűleg átmenetileg visszafordult a dezinfláció. A még mindig magas kőolajárak szintén hozzájárultak a dezinfláció megtorpanásához az idei első negyedévben. Előrejelzésünk azt mutatja, hogy a szolgáltatás- és áruinfláció viszonylag makacs marad, míg az élelmiszer-infláció esetében további csökkenés várható.”

Az idei költségvetési konszolidációs intézkedések ellenére a költségvetési hiány a GDP 6%-ának közelében marad, tekintettel az új nyudíjtörvényre és a választásokkal kapcsolatos kiadásokra. 2025-től sokkal látványosabb költségvetési konszolidáció kezdődhet, de a 3%-os GDP-arányos hiánycél eléréséhez további intézkedések szükségesek.
Ami az európai kontextust illeti, az EKB arra figyelmeztetett, hogy a piacoknak hosszabb ideig kell magasabb kamatlábakra számítaniuk, és kamatcsökkentés egyhamar nem várható. A 2024 elejére vonatkozó helyi dezinflációs várakozásokat figyelembe véve nem valószínű, hogy a központi bank nyár előtt megkezdi az irányadó kamatláb csökkentését. 

“A Román Nemzeti Bank egész évben gondosan figyelt az infláció/irányadó kamat egyensúlyára, és igyekezett nem aláásni a helyi gazdasági tevékenységet az infláció lehető legalacsonyabb szintre történő szorításával. A jövőbeli fejlemények megkövetelnék a szigorú ellenőrzés folytatódását, és a dezinfláció átmeneti leállása esetén a központi bank 2024 második feléig a jelenlegi szinten tarthatja az alapkamatot.” 
Bár a gazdasági teljesítmény gyengült, a munkaerőpiac 2023-ban is robusztus maradt, a munkanélküliségi ráta továbbra is alacsony. Az infláció csökkenésével a reálbérek jelentősen emelkedtek, a növekedést a tavaly októberben végrehajtott, valamint a várhatóan 2024. júliusában esedékes újabb minimálbér-emelés is tovább fűti.


Az OTP Bank Romániáról 

Az OTP Bank Románia az OTP Csoport leányvállalata, amely univerzális bankként a közép-kelet-európai piac domináns szereplője, és teljeskörű pénzügyi megoldásokat nyújt a vállalati és lakossági szegmensben egyaránt. Négy év folyamatos, minden üzletágat érintő jelentős növekedés után az OTP Bank a portfólió- és a működési konszolidáció folyamatába lép. Az OTP Bank Románia a változásokban részt vevő, és a benne rejlő lehetőségeket kihasználó csapattal a bizalom kultúráját építi a szervezet minden szintjén. Romániában az OTP Csoport tagjai: az OTP Bank Románia, az OTP Consulting, az OTP Leasing, az OTP Asset Management, az OTP Factoring, az OTP Advisors és az OTP Bank Románia Alapítvány.

Az OTP Csoportról

Az OTP Csoport az egyik leggyorsabban növekvő bankcsoport, a közép-kelet-európai régió egyik vezető szereplője kiemelkedő jövedelmezőségi mutatóval, valamint stabil tőke- és likviditási helyzettel. Jelenleg több mint 41 000 alkalmazottal a közép-kelet-európai és közép-ázsiai régió 12 országában 17,5 milliónál is több ügyfélnek nyújt univerzális pénzügyi szolgáltatásokat. A közép-kelet-európai régió legaktívabb banki integrátoraként a Csoport a 2000-es évek eleje óta napjainkig 23 bankot vásárolt fel és integrált sikeresen. A bank Magyarországon, Bulgáriában, Szerbiában, Montenegróban és Szlovéniában is piacvezető. Az OTP Csoport székhelye Magyarországon van, diverzifikált és átlátható tulajdonosi struktúrával rendelkezik. A bankcsoportot 1995 óta jegyzik a Budapesti Értéktőzsdén.

Kapcsolat:
Kommunikációs csapat
comunicare@otpbank.ro