Curs valutar

Curs valutar

Cursuri valutare

Simbol Denumire OTP cumpărare OTP vânzare
USDDOLAR SUA 4.14504.3150
AUDDOLAR AUSTRALIA 3.01003.1100
CADDOLAR CANADA 3.24503.4150
EUREURO 4.88005.0200
CHFFRANC ELVETIA 4.47004.6700
DKKCOROANA DANEMARCA 0.65500.6850
GBPLIRA STERLINA 5.66505.8950
JPYYEN JAPONIA 0.03650.0395
NOKCOROANA NORVEGIA 0.46500.5150
SEKCOROANA SUEDIA 0.46500.5150
HUFFORINT UNGARIA 0.01340.0144
PLNZLOT POLONIA *1.01501.1350
CZKCOROANA CEHA 0.18880.2018

Ratele sunt valabile pentru tranzacții prin intermediul conturilor deschise la OTP Bank România S.A.
Cotațiile pentru PLN sunt valabile doar pentru clienții Persoane Juridice. 

OTP Bank România S.A. oferă posibilitatea tranzacționării valutelor EUR, USD, GBP, CHF și HUF pe casa de schimb, în toate sucursalele băncii.

Cursul de schimb BNR

Istoric Valutar

Curs valutar carduri bancare

Curs carduri 24.09.2021

Pentru consultare istoric curs de schimb pentru carduri click aici.

Datele prezentate au un caracter strict informativ, neputând face obiectul unui contract.
Ele pot suferi modificări în funcţie de evoluţia pieţei.

Cursul valutar valabil
în cazul decontărilor tranzacţiilor cu carduri

În cazul tranzacţiilor internaţionale cu un card emis în RON, conversia din moneda tranzacţiei in EUR este efectuată la paritatea internaţionala utilizată de organizaţia internaţională de carduri a cărei siglă se află pe card (VISA sau MasterCard). Conversia din EUR în RON va avea loc la cursurile de schimb folosite de OTP Bank România la data decontării.

Toate tranzacţiile efectuate în România cu un card emis în EUR vor avea ca monedă de decontare RON, acest lucru fiind valabil la nivel naţional. Conversia din RON în EUR are loc la cursurile de schimb utilizate de OTP Bank România S.A. la data decontării.

Pentru mai multe informaţii vă rugăm să ne contactați la numerele de telefon ale Departamentului Vânzări - Direcția Trezorerie (apelabile și din străinătate): 

0372 31 85 83

0372 31 85 86 

0372 31 85 84 

0372 31 85 87 

0372 31 85 85 

0372 31 85 88 

023