Az OTP Bank Románia közzéteszi 2022 első félévére szóló pénzügyi eredményeit

●    Az OTP Bank Románia folytatja a helyi növekedési stratégiáját, kiváló működési eredményekkel, pozitív üzleti fejlesztésekkel és nagyszabású beruházási projektekkel.
●    A működési eredmény elérte a 86 millió lejt, amely bevételek növekedésének köszönhetően a 2021-es eredmények duplája.
●    A nettó kamatbevételek éves szinten 35%-kal, 313 millió lejre emelkedtek.
●    A teljesítő hitelek állománya éves viszonylatban 23%-kal nőtt az előző évhez képest, a növekedést a vállalati és a jelzáloghitelek támogatták. 
●    A betétek állományának az éves növekedése 2%-os a nagyvállalati betéteknek köszönhetően. 
●    A bank adózás utáni vesztesége 14 millió lej, ami a működési kockázatokra létrehozott céltartalékokkal magyarázható.

Bukarest, 2022. augusztus 11. – Az OTP Csoport bejelenti 2022 első félévére szóló pénzügyi eredményeit. A Budapesten közzétett jelentés szerint, amelyben a bank eredményeit konszolidált módon, a Csoport beszámolási standardjai szerint kiigazítva mutatják be, az OTP Bank Románia 14 millió lej adózás utáni veszteséget ért el 2022 első hat hónapjában, amelyet főként kockázati költségek magyaráznak.

A működési eredmény 2022 első hat hónapjában elérte a 86 millió lejt, ami 2021 ugyanezen időszakában elért eredménynek a duplája. A pozitív hatást a teljes bevétel 22%-os dinamikus növekedése eredményezte, amelyet részben visszafogott a működési kiadások 10%-os emelkedése. A nettó kamatbevételek 35%-kal, a díjakból és jutalékokból származó nettó bevételek értéke 9%-kal nőtt. A működési költségek emelkedését elsősorban a bank növekedési stratégiáján belül megvalósuló  beruházások magyarázzák, amelyek az informatikai kiadások éves növekedését eredményezték, valamint megemlítendő az alkalmazottak létszámának 2%-os növekedése, illetve a 2022-ben befizetett magasabb járulék a Betétbiztosítási Alapnak és a Szanálási Alapnak.
 
„Az idei év első fele a folyamatosan változó makrogazdasági és geopolitikai kontextusban ismét rendkívüli feltételeket elé állította a gazdaság egészét. Közvetlen kapcsolatot tartunk fenn a piac szereplőivel, és szorosan követjük a bankszektor alakulását annak érdekében, hogy ügyfeleink számára a legjobb szolgáltatásokat és a számukra ideális ajánlatokat tudjuk biztosítani. Éppen ezért az OTP Bank számára az elmúlt hat hónap a fejlesztésről, a folyamatos beruházásról és a szervezeti átalakulásról szólt. Mindez jelentős javulást hozott a működésünkben és az eredményeinkben is. Minden tervezett beruházás megvalósulás alatt áll, és elkötelezettek vagyunk fejlesztési projektjeink mellett, úgy a csapat növelése, mint a működés javításának tekintetében" - nyilatkozta Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója. 

A nettó kamatbevételek 35%-os növekedést mutatnak, és elérték a 313 millió lejt. Az éves dinamikát a teljesítő (1. és 2. szakaszban lévő) hitelállomány élénk növekedése (+23% éves viszonylatban), valamint a nettó kamatmarzs 35 bázispontos javulása segítette. Ezt erősítette a vállalati hiteleknél irányadó három hónapos bankközi kamatláb további emelkedése a bankközi kihelyezések esetében.
Az első hat hónapban a kockázati költség -93 millió lejt tett ki, amelyet a hitelportfólió növekedésével magyarázható -59 millió lejes hitelkockázati költség, valamint bizonyos szektorok várható gazdasági visszaesése befolyásolt. A -34 millió lej értékű egyéb kockázati költségek céltartalék kategóriára egy működési kockázati esemény volt jelentős hatással, amely miatt a bank -28 millió lej céltartalékot képzett.

A teljesítő hitelek állománya 23%-kal nőtt 2021 első félévéhez képest, az emelkedést főként a vállalati hitelek, valamint az ingatlanhitelek 17%-os növekedése segítette. A vállalati hitelek 111%-os emelkedése, a vállalati és kkv szegmensek meghatározásának 2021 harmadik félévében történő változásával magyarázható.

Az árfolyamszűrt betétek állománya 2%-kal nőtt az előző év második negyedévéhez képest. A vállalati betétek 66%-os növekedése a vállalati és kkv szegmensek meghatározásának 2021 harmadik félévében történő változásával magyarázható. A lakossági betétek és hitelek aránya éves viszonylatban 23 százalékponttal nőtt, jelenleg 137% (+12 százalékpont az előző negyedévhez képest).  
A helyi jelentési előírások szerint a bank eszközállománya elérte a 19,78 milliárd lejt, ami 24%-os növekedésnek felel meg 2021 júniusához képest. 

A bank tőkemegfelelési mutatója 20,02%-os szinten van (-2,13 százalékponttal csökkent éves összevetésben), amit az eszközállomány emelkedése magyaráz.

Az OTP Csoport az idei év első hat hónapjában 251 milliárd forint (3306 millió RON) adózás utáni nyereséget realizált, a konszolidált számviteli eredmény 43 milliárd forint (562 millió RON) volt.

Azok a leányvállalatok, amelyek a legnagyobb mértékben járultak hozzá ezekhez az eredményekhez: az OTP Core Magyarország (169  milliárd HUF/ 2227 millió RON), DSK Bank Bulgáriából (50 milliárd HUF/ 654 millió RON), a horvát (23 milliárd HUF/ 302 millió RON), a szerb (22 milliárd HUF/ 287 millió RON), a szlovén (10 miliárd HUF / 128 millió RON) az ukrán (-34 milliárd HUF/ -452 millió RON), az orosz (-15 milliárd HUF/ -195 millió RON), a montenegrói (0,3 milliárd HUF/ 4 millió RON), a moldáv (2 milliárd HUF/ 29 millió RON) és az albán leányvállalatok (5 milliárd HUF/ 63 millió RON).
Az OTP Bank Románia részletes eredményeit bemutató táblázat:

tabel
 
 Az OTP Bank Plc. által közölt teljes jelentést itt találja: https://www.otpbank.hu/portal/en/IR/Events/FinancialCalendar

Az OTP Bankról 

Az OTP Bank Románia az OTP Csoport leányvállalata, amely univerzális bankként a közép-kelet-európai piac domináns szereplője, és teljeskörű pénzügyi megoldásokat nyújt a vállalati és lakossági szegmensben egyaránt. Az OTP Bank 2019-től kezdődően egy olyan átalakulási folyamaton megy keresztül, amelynek hatására jelentős növekedést kíván elérni az üzleti szegmensekben, valamint jobb ügyfélélményt nyújt. Az OTP Bank Románia folyamatosan bővülő csapatával, amely részt vesz a változásokban és kihasználja a benne rejlő lehetőségeket, a bizalom kultúráját építi a szervezet minden szintjén. A bank a a 9. helyet foglalta el aktívái alapján a romániai bankpiacon a BNR legfrissebb adatai alapján. Romániában az OTP Csoport tagjai: az OTP Bank Románia, OTP Consulting, OTP Leasing, OTP Asset Management, OTP Factoring, OTP Advisors és OTP Bank Románia Alapítvány.

Az OTP Csoport több mint 70 éve van jelen a banki szektorban, míg romániai leányvállalata 16 éve van a helyi piacon. Az OTP Csoport mára a közép-kelet-európai piac domináns szereplőjévé vált, európai szinten is fontos bankcsoportnak tekintik, tevékenysége során nagy hangsúlyt fektet az innovációra, a stabil növekedésre és az integrált pénzügyi szolgáltatások nyújtására. A mintegy 40 ezer alkalmazottat foglalkoztató közösség naponta több mint 16,3 millió ügyfelet szolgál ki 11 országban. 

További információért:
Kommunikációs csapat
E-mail cím: comunicare@otpbank.ro