Azon ügyfelek, akiknek jövedelmét közvetlen vagy közvetett módon érintették a COVID-19 járvány súlyos hatásai, a 2020/37-es számú sürgősségi kormányrendeletnek megfelelően igényelhetik a törlesztőrészletek fizetésének felfüggesztését 1 és 9 hónap közötti időszakra, de nem tovább, mint 2020. december 31.
Az intézkedés a magánszemélyekre, engedélyezett magánszemélyekre (PFA), magánvállalkozásokra, családi vállalkozásokra, szabadfoglalkozásúakra, a speciális törvények szerint folytatott foglalkozásokra - függetlenül azok gyakorlásának formájától- és a jogi személyekre (a hitelintézetek kivételével) vonatkozik, minden, 2020. március 30. (beleértve) előtt felvett hiteltípus esetén.
Magánszemélyek esetén a felfüggesztés időtartama alatt a törlesztőrészletek, kamatok és jutalékok fizetése szünetel, anélkül, hogy késedelmi helyzet állna fenn, vagy késedelmi díjak kerülnének felszámításra. Fontos tudni, hogy a jelzáloghitelek kivételével minden hitel esetén, a felfüggesztés időtartamának lejárta után, a felhalmozott összegek átütemezésre kerülnek a hitel felfüggesztés időszakával meghosszabbított futamideje alatt, míg a felfüggesztés alatt esedékes kamatok tőkésítésre kerülnek úgy, hogy a hitelszerződés meghosszabbítása megfeleljen az adós életkorával kapcsolatos korlátozásoknak. Jelzáloghitelek esetén a halasztás ideje alatt az adósságra alkalmazott kamat 0%. A kamat kifizetése 60 hónap alatt egyenlő havi részletekben történik, a felfüggesztés lejártát követő hónaptól kezdődően.
A törlesztés felfüggesztésének lehetőségét magánszemélyek, jogi személyek és hasonló kategóriák abban az esetben vehetik igénybe, ha az alábbi feltételek mindenikének megfelelnek:
- az adós jövedelmét közvetlenül vagy közvetetten érintette a COVID-19 járvánnyal kapcsolatos helyzet (például: kényszerszabadságra küldték a munkáltató tevékenységének megszűnése/korlátozása következtében, elbocsátották, csökkentették a fizetését, karanténba vagy otthoni elkülönítésbe helyezték, megbetegedett a COVID-19 vírussal);
- a hitel felvétele a 2020/37-es szamú sürgősségi kormányrendelet hatályba lépésének dátumáig, 2020. március 30-ig (beleértve) történt;
- a hitelmegállapodásban meghatározott végső lejárat dátuma a 2020/37-es számú sürgősségi kormányrendelet hatályba lépése, vagyis 2020. március 30. (beleértve) után esedékes;
- nem jelentett előtörlesztést 2020. március 30-ig (beleértve);
- nem voltak elmaradások a törlesztésben 2020. március 16-ig (beleértve), vagy a hiteles, a törlesztés felfüggesztésével kapcsolatos kérelem benyújtásáig kifizette az elmaradt törlesztőrészleteket a 2020/37-es számú sürgősségi kormányrendelet 2. cikkének 1. bekezdésében szereplő rendelkezések szerint;
- a törlesztés felfüggesztésére vonatkozó kérelem a sürgősségi kormányrendelet Hivatalos Közlönyben való megjelenésétől számított 45 napon belül, vagyis 2020. május 16-ig benyújtásra kerül.
Emellett, azon nem magánszemély hiteleseknek, akik igénybe vennék a törlesztés felfüggesztésének lehetőségét, az alábbi feltételeknek kell megfelelniük:
- részben vagy teljesen beszüntetik a tevékenységüket a hatóságok által a szükségállapot alatt meghozott indézkedések következményeként;
- a törlesztés felfüggesztéséről szóló igénylés benyújtásának napján a Cégbíróság honlapján elérhető adatok szerint nem áll fenn fizetésképtelenség;
- csak jogi személyek esetében: rendelkeznek a Gazdasági, Energiaügyi és Üzleti Környezetért Felelős Minisztérium által kibocsátott szükségállapoti tanúsítványokkal. Az engedélyezett magánszemélyek (PFA), magánvállalkozások (ÎI) és családi vállalkozások (ÎF) saját felelősségre szóló nyilatkozatot mutatnak be, amelyben kijelentik, hogy csökkentek a bevételeik, és nem képesek teljesíteni a törlesztéssel kapcsolatos kötelezettségüket.
A törlesztés felfüggesztésének folyamata rendkívül egyszerű; elegendő, ha ezzel kapcsolatban igénylést küldenek az alábbi lehetőségek egyikén:
1. lehetőleg a magánszemélyeknek vagy a jogi személyeknek/hasonló kategóriáknak szóló űrlap kitöltésével
2. a következő e-mail címen: office@otpbank.ro
3. levélben (papíron)
4. telefonon (Zöldszám: 0800 88 22 88 - bármely belföldi vezetékes vagy mobil hálózatból ingyenesen hívható; vagy +4021 308 57 10 - külföldről is hívható).
Az igénylés közlésének módjától függetlenül az alábbi információk megadására van szükség:
● magánszemélyek: a hiteles neve, telefonszáma, e-mail címe, a főadós személyi száma (CNP), a hiteltermék típusa, a halasztás igénylésének oka, és annak az időszaknak a megadása, amelyre a halasztást kérik;
● jogi személyek/hasonló kategóriák: a szervezet neve, telefonszáma, e-mail címe, adószáma (CUI), törvényes képviselő neve, hiteltermék típusa, hitelszerződés száma, mekkora időszakra igénylik a halasztást, a csatorna meghatározása, amelyen a jóváhagyásra vonatkozó döntést, valamint a törlesztés felfüggesztéséről szóló értesítést közlik, valamint a Gazdasági, Energiaügyi és Üzleti Környezetért Felelős Minisztérium által kibocsátott szükségállapoti tanúsítvány csatolása. Az engedélyezett magánszemélyek (PFA), egyéni vállalkozások (ÎI) és családi vállalkozások (ÎF) esetében saját felelősségre kiállított nyilatkozatok bemutatása szükséges, amelyben kijelentik, hogy csökkentek a bevételeik, és nem képesek teljesíteni a törlesztéssel kapcsolatos kötelezettségeiket.
Az OTP Bank elemezni fogja a kérelmeket, és az igénylés benyújtását követő 15 napon belül a Bank válaszolni fog az igénylésre. A kérelem jóváhagyása esetén az ügyfél legtöbb 30 napon belül értesítést kap a módosított feltételekről, valamint az új törlesztési ütemtervről.
A törlesztést továbbra is folytatni kívánó ügyfeleknek nem kell semmilyen módon jelezniük azt, hogy nem kívánnak élni a felfüggesztés lehetőségével. Elegendő, ha a törlesztőrészlet befizetéséhez szükséges összeg elérhető az adós számláján, hiszen ebben az esetben a törlesztés az eddig megszokott módon, a hitelszerződésben foglaltak szerint folytatódik.